Jak bude fungovat regulace youtuberů a influencerů na sociálních sítích?
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala rozhodnutí, že se každý tvůrce autidovizuálního obsahu musí registrovat. Vzhledem k tomu, že konkrétní její pokyny jsou v některých ohledech nejasné a ministr kultury prohlásil, že s tím v této formě nesouhlasí a s Radou budou ještě jednat, bude asi vhodné počkat, jak se situace vyvine. Prozatím Rada nevydala žádný termín, k němuž bude nutné, aby se lidé a subjekty tvořící na sítích registrovali, tudíž doporučujeme vyčkat.
Přesto je vhodné se na nějakou formu registrace nebo regulace připravit, protože ač zatím není stanovisko Rady v souladu s vládním stanoviskem, Rada jedná na základě ustanovení EU, které měla ČR implementovat vlastně již od roku 2010, a vzhledem k tomu, že dle Ústavy ČR je evropské právo nadřazené právu České republiky, v nějaké formě bude nutné to, co nyní Rada anoncovala, splnit.
Prozatím z legislativy tak, jak je formulovaná, vyplývá, že pokud tvoříte spíše pro radost, jste například u nás novinář ´v zácviku´ či máte menší dosah, nemělo by se vás to týkat. Týká se to především tvůrců, kteří na této činnosti vydělávají, čímž se z takzvanných amatérů, stávají profesionálové. Většina tvůrců, kteří mají vyšší dosah, skutečně nedělá obsah ´zdarma´, takže v tomto bodě je směrnice logická.
Ustanovení se týká jak influencerů, kteří pracují na sítích jako občanští, nezávislí novináři, tak těch, jejichž tvorba je lifestylová, reklamní či tvoří zábavná videa za účelem zisku z reklamy, která se zobrazuje kolem.
Rada zatím vyzvala tvůrce pouze k registraci. O ničem jiném se nezmiňuje. Je však možné předpokládat, že registrované subjekty se, stejně jako například televizní či rozhlasové stanice, kterým rada uděluje licenci, budou muset řídit určitými pravidly. Zatím nejsou dána žádná konkrétní pravidla – chybí zde například definice toho, kdo publikuje pravidelně videoobsah jako soukromá osoba a kdo je influencer – jak moc velký zásah nebo počet sledujících musí mít. Navíc je zde nejasné i to, že dotyčný musí mít sídlo/bydliště na území ČR, tedy například se to netýká nomádů nebo studentů v zahraničí, kteří odtamtud tvoří vlogy, za které dostávají od youtube podíl z reklamy? Na tyto otázky a protiřečící si formulace zatím Rada nedala dostačující odpovědi a je zjevně nutné celou záležitost ještě detailně prodiskutovat a právně dořešit. Vzhledem k tomu, že tedy není žádný ´deadline´, do kterého je nutné se registrovat, navíc formulář není dořešený tak, aby šel odeslat pohodlně online – je pouze ve formě pdf, jde zřejmě o pilotní projekt Rady, kterým chce prozatím otevřít diskusi o tom, jak tuto registraci a zřejmě i poté regulaci influencerů a tvůrců video obsahu na sociálních sítích realizovat. I to je jistě zajímavý počin a rádi se do této debaty zapojíme.
Na co se tedy zatím ´mrknout´ a co byste mohli začít dodržovat i bez toho, že budete čekat na zavedení regulace a tím sami ze své vůle přispěli k lepšímu a etickému prostředí na internetu?
Pro tvůrce lifestylu a reklamního – placeného obsahu + product placement
Zde několik již existujících kodexů pro inspiraci:
Zde je přímo Kodex pro reklamu RRTV, kterým se musí řídit nyní TV a rozhlasové stanice, pro influencery by pravděpodobně mělo platit něco podobného:
V případě, že se věnujete PR, což činí více či méně často téměř každý influencer – toto platí pro PR v oblasti lifestylu /product placement/ nebo i pro nezávislé – občanské novináře:
PR Klub /soukromá organizace/
https://www.prklub.cz/pr-klub/eticky-kodex-ipra
Pokud tvoříte reportáže, zpravodajství, tedy informujete, pak pro občanské, nezávislé tvůrce je ideální mrknout na Kodex novináře:
https://otevrenamedia.com/media-otevreny-kurz/eticky-kodex-novinare-syndikatu-novinaru-cr/
Veškeré podklady pro práci novináře /tedy toho, kdo informuje, komentuje/ a etické kodexy naleznete zde u nás v rubrice Tipy a podklady:
https://otevrenamedia.com/otevreny-kurz-tipy-a-podklady/
Stanovisko za SeeMedia z.s. vydala Jane Frank, předsedkyně a zakladatelka
SeeMedia z. s. se věnuje Mediální gramotnosti už od roku 2005, stanovisko je tedy vydáváno na základě našich dlouhodobých zkušeností
26.11.2024 /kauzu sledujeme a budeme průběžně aktualizovat či doplňovat/