Občanská žurnalistika

Jak děláme anketu: Jak oslovujeme lidi na ulici

Náš nový projekt „Ptáme se vás“ je založený na rozhovorech a anketách o médiích. Ptáme se nejen novinářů a influencerů, abychom mapovali situaci ohedně médií převážně v Česku, ale bavíme se především i s lidmi ´na ulici´. Média zažívají nevídanou krizi důvěry, chceme zjistit, co se vlastně stalo, co si o tom myslí sami novináři a co by si přáli změnit lidé, tedy ´publikum´. Proč se stále více lidí uchyluje od mainstreamových médií k alternativním médiím, influencerům a věří jim více než klasickýcm ´fact checkers´médiím. Kde se stala chyba? A jak a odkud mohou proudit dezinformace anebo je dezinformace i to, že jsou dezinformace?  Pojďme se podívat, jak se vrátit k původní žurnalistice, která čerpá přímo z tzv. ´lidských zdrojů´ přednostně než z ´dat´ a a ´sociálních sítí´. A proto tu máme pro vás naše otevřené kurzy. Ty jsou určeny především pro naše stážisty, do stáže se ale může přihlásit každý, kdo má zájem o občanskou žurnalistiku a podílet se přímo na získávání informací a utváření si názoru tradiční cestou.

Toto video je krátké instruktážní: Jak děláme anketu: Jak oslovovat lidi na ulici, když děláme anketu, rozhovory, reportáže. Začínáme s anketou, která je základním kamenem žurnalistiky a tím, jak se ´osmělit´ a oslovit cízí osoby na ulici a začít s nimi rozhovor. První krůčky jsou těžké, ale po první otázce už to jde snadno. Pojďme se na to podívat.

Pravidla pro natáčení ankety

Nemanipulovat, respektovat, neprotiargumentovat

 

1. Ke každému respondentu přistupujeme s respektem k jeho názoru

Cílem je zjistit názor dotyčného na danou problematiku, nikoliv jej konfrontovat nebo jeho názor měnit. K tomu slouží jiné formáty /interview apod./

2. Neargumentujeme. S respondentem se nepřeme

Proč? Neargumentujeme, nestavíme se do opozice protože anketa je krátký  zpravodajský formát, nikoliv publicistika. Navíc pokud vyjádříme opoziční názor, někteří lidé změní vyslovovaný názor pak tak, aby ´vypadali dobře´ nebo ´vyhověli´ tomu, kdo se ptá. My chceme ale vědět, co si skutečně myslí.

3. Anketu nemanipulujeme

Snažíme se zajistit rozmanité množství názorů, tudíž se snažíme vybírat respondenty, kteří mají různé názory, většinou toto zajistí rozmanitost genderová – ženy, muži aj., věk – starší, mladší, poté také oblast, v níž anketu děláme /např. Praha vs venkov nebo menší vs větší města nebo centrum města, odlehlejší části města apod./.

 

Můžeme dát doplňující otázku?

Ano, určitě, držíme se jen pravidel viz výše.  

Jde či nejde v anketě o investigativu?

Ano i ne.

Investigativa znamená v angličtině doslova patrání. Do této kolonky spadá de facto veškerá novinářská práce, vždy pátráme po informacích. V novinařině se však spíše používá pro ´investigation´ – soustředěnou práci s informacemi, které mají rozkrýt nedostupné informace, zvláště takové, které by veřejnosti měly být přístupné, ale nejsou, případně jsou, ale v neucelené formě, která může celý obsah sdělení úplně změnit a ´krýt´ skutečnou povahu věci – pravdu. Tuto anketu tedy nebereme jako investigaci, byť může být v rámci rozsáhlejších reportáží a investigativy účinným dílčím nástrojem. 

Cílem této ankety je zjistit naladění společnosti v dané věci, jednoduše zjišťujeme CO SI LIDÉ MYSLÍ O …. Jednoduše to, co jindy píšou v například na sociálních sítích či v diskusích, ale chceme dané téma řešit tváří v tvář bez často až toxického prostředí na sociálních sítích.

Zanechat Odpověď